بازدید ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی از مزرعه چغندر قند نشائی در فاروج - بازدید ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی از مزرعه چغندر قند نشائی در فاروج | مديريت جهاد كشاورزي شهرستان فاروج

 


 

در تاریخ 96/5/2 جناب آقای دکتر یوسفی ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی به همراه جناب آقای دکتر تشکری معاون محترم بهبود تولیدات گیاهی استان ، جناب آقای مهندس کاظمیان مدیر محترم زراعت استان و کارشناسان مرتبط از مزارع کشت نشائی چغندر قند ، کشت نشائی ذرت علوفه ای و مزارع pvs  لوبیا و سیب زمینی بازدید بعمل آوردند بطوریکه کشت نشائی چغندرقند در سطح 2 هکتار در مزرعه آقای مشارزاده واقع در روستای برگرد و کشت نشائی ذرت علوفه ای در سطح نیم هکتار در مزرعه آقای درودی واقع در روستای برگرد، سایت الگویی تحقیقی ترویجی لوبیا در تراکم های مختلف 130، 90 ، 50 کیلوگرم در هکتار و سایت الگویی 8 رقم سیب زمینی بذری جهت مقایسه ارقام که برای اولین بار در سطح استان اجراء میگردد در شهرستان فاروج انجام گرفت.

لازم بذکر است در سال زراعی جاری کشت حدود 12 میلیون نشاء گوجه فرنگی ، چغندر قند ، ذرت علوفه ای ، بادمجان و فلفل در دو گلخانه شهرستان تولید نشاء نمودند که 50 درصد آن در شهرستان مصرف و مابقی به خارج از استان صادر گردید .

اهداف و نتایج اجرای کشت نشائی در شهرستان،  صرفه جویی در مصرف آب و کاهش هزینه ها می باشد . همچنین هدف از سایت الگویی ترویجی سیب زمینی و لوبیا  انتخاب بهترین رقم با تراکم مناسب و عملکرد بالا و سازگاری منطقه می باشد .

ضمناً کشت الگویی انواع ارقام وارداتی سیب زمینی در شهرستان فاروج برای اولین بار در استان کشت گردید که به منظور تولید بذر مناسب در شهرستان جهت تهیه بذر و غده مناسب برای استان و سایر استان ها می باشد .

ضمناً 51درصد سطح زیر کشت سیب زمینی استان در شهرستان انجام گرفت .